دیوید کامرون و حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی که به ابتکار طرف انگلیسی انجام شد، در خصوص آخرین تحولات منطقه و مناسبات دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

طرفین ضمن اشاره به برخی تحولات رو به جلو در مناسبات دو کشور، ابراز تمایل کردند که تلاش‌های مشترک در مسیر تقویت همکاری‌ها در فضای مبتنی بر احترام متقابل تداوم یابد.

امیرعبداللهیان درخصوص حمله هوایی رژیم اسرائیل به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، از بی عملی انگلیس در محکومیت این اقدام انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر ضرورت توقف فوری نسل‌کشی و جنایات جنگی در غزه و کرانه باختری به عنوان تنها راه موثر برای بازگشت آرامش به منطقه، افزود: تهران هیچ‌گاه به دنبال توسعه تنش در منطقه نبوده است، اما در مقابل حمله تروریستی رژیم اسراییل به سفارت ایران در دمشق و سکوت آمریکا و انگلیس به معنای تشویق نتانیاهو در تداوم جنگ افروزی و توسعه آن در منطقه است.

بخوانید:  سرانجام لایحه حجاب و عفاف به کجا کشیده شد؟

وی افزود: ریشه بحران در دریای سرخ نیست بلکه در نسل‌کشی در غزه است.

عدم خویشتن‌داری منجر به گسترش درگیری‌ها در منطقه می‌شود

دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس هم در این تماس، ضمن تبریک فرارسیدن عید فطر، عید مسلمانان جهان، از پیشرفت حاصله در برخی حوزه‌های همکاری میان دو کشور ابراز خرسندی کرد.

وزیر خارجه انگلیس با اشاره به تنش‌های موجود در منطقه، خواستار خویشتن‌داری جمهوری اسلامی ایران شد و تاکید کرد: عدم خویشتن‌داری از سوی طرف‌ها می‌تواند منجر به گسترش بیش از پیش درگیری‌ها در منطقه شود.

طرح آمریکا برای آتش بس در غزه

کامرون در ادامه ضمن ابراز نگرانی از تداوم تنش در دریای سرخ، در موضوع فلسطین افزود: آمریکا طرحی را برای آتش بس ارائه داده که در صورت موافقت طرف مقابل، دستیابی به آتش بس در دسترس است.

در این تماس، طرفین بر ادامه گفتگو‌ها تاکید کردند.

بخوانید:  واکنش جواد ظریف به حادثه امنیتی اصفهانSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *