هانی‌زاده کارشناس سیاست خارجی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل اظهار کرد: اقدام اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با شناسایی فلسطین به عنوان یک دولت مستقل در سازمان ملل یک اقدام کاملا دقیق و مبتنی بر قوانین است.

وی ادامه داد:‌ به اعتبار آن که که توافقنامه اسلو در سال ۱۹۹۳ صراحت دارد که باید یک دولت مستقل فلسطینی تا سال ۲۰۱۵ در اراضی اشغالی تاسیس شود، ۹ سال از این قرار و تصمیم گذشته و هنوز این دولت شکل نگرفته است، بنابراین هم سازمان ملل و هم جامعه جهانی مسئولیت مهمی در قبال دولت فلسطین دارند.

هانی زاده با اشاره به اینکه اقدامی که صورت گرفته مبتنی بر قوانین است، افزود: تصمیم مجمع عمومی جنبه اجرایی ندارد، اما شورای امنیت باید به اتفاق آرا و بدون وتوی هر یک از ۵ کشور دارای حق وتو این مصوبه را اجرایی کند و به عضویت کامل فلسطین رای دهد.

بخوانید:  واکنش یک مدیر وزارت کشور به اظهارات پزشکیان درباره اقوام

هانی زاده بیان کرد: درخصوص اینکه نتانیاهو از این اقدام جلوگیری خواهد کرد، باید بگویم چنین قدرتی در اختیار نتانیاهو نیست و اگر شورای امنیت تصمیم‌گیری کند و رای بدهد این رای لازم اجرا است و اسرائیل باید تن در دهد.

کارشناس سیاست خارجی تصریح کرد: با وجود آن که آمریکا بار‌ها مسئله عضویت فلسطین در سازمان ملل و تشکیل دولت مستقل را در شورای امنیت وتو کرده به نظر نمی‌رسد در این شرایط اجازه تشکیل دولت فلسطینی را دهد.  

وی گفت: تکیه نتانیاهو بر آمریکا است که تمام قعطنامه‌ها مبنی بر تشکیل دولت مستقل فلسطینی را در شورای امنیت وتو می‌کند. الان نتانیاهو و کابینه اش به دلیل نقض قوانین بین المللی و نسل کشی در غزه به شدت در انزوا هستند و به همین دلیل او به عنوان منفور ترین چهره در جامعه بین‌المللی تلقی می‌شود.

بخوانید:  توضیحات سخنگوی وزارت خارجه در خصوص حمید نوری 

هانی زاده افزود: نتانیاهو به هیج وجه به قوانین بین المللی پایبند نیست، اما روزی خواهد رسید که دولت مستقل فلسطین تشکیل خواهد شد.

 Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *