علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در گفتگو با المیادین گفت: طی روز‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا در غالب ناتو در بروکسل گرد هم آمدند و مصوبه جدیدی در رابطه با زمینه‌سازی طرح جدید تهاجم و دخالت نامشروع در منطقه قفقاز جنوبی را به تصویب رساندند؛ و به صراحت اعلام کردند که می‌خواهند در این منطقه بسیار حساس از جهان دخالت کنند ظاهراً هدف خود را کمک به ایجاد صلح اعلام کرده اند در حالی که این نوع اقدامات حکایت از آن دارد که این مجموعه بد سابقه جزء زمینه سازی برای ایجاد تشنج در نقاط حساس جهان و به دست آوردن بهانه برای حضور نظامی به قیمت از بین بردن امنیت و استقلال کشور‌های آن منطقه ندارند.

وی افزود: حساسیت منطقه قفقاز جنوبی بر کسی پوشیده نیست و سوابق تاریخی افتخار آمیز جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که از چندین قرن گذشته تاکنون همواره کشور ما یک رکن مهم در حفظ امنیت و صلح در این منطقه با حفظ حقوق و حساسیت‌های کشور‌های منطقه بوده است. این طرح جدید و شکل گیری آن طراحی، از قبل بوده است که به ابتکار آمریکا و کمک برخی از واسطه‌های منطقه پایه‌ریزی شده است.

او ادامه داد: به این نکته باید توجه داشت که حدود ۲ سال قبل نیز کار و اقدامی در همین جهت با ظاهری متفاوت مطرح شد که در طی آن می‌خواستند به بهانه تسهیل ارتباطات بیشتر برای انتقال انرژی بین کشور‌های این حوزه ظاهری آراسته و باطنی بسیار زیان بخش برای منطقه به وجود آورند. چون اجرای آن طرح زیان بخش موجب اختلالات مهم و راهبردی به ضرر ملت‌های منطقه می‌شد که از جمله آن‌ها به هم خوردن مرز‌های تاریخی کشور‌ها و ایجاد اختلافات بین آن‌ها می‌شد و بهانه‌ای به دست کشور‌های غربی و در راس آن‌ها آمریکا می‌داد و روغنی بود بر آتش بین همسایگان که ریخته می‌شد و عملا بهانه رفع اختلافات، مقدمات حضور قدرت‌های توسعه طلب غربی می‌گردید.

بخوانید:  گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه هلند با امیرعبداللهیان

ولایتی گفت: باید توجه داشت هدف آمریکایی‌ها به عنوان رأس تصمیم گیر در ناتو این بود که از این طریق به بهانه دستیابی به منابع انرژی در دریای خزر و آسیای مرکزی، ناتو در جنوب روسیه و یا شمال ایران مستقر شود و این فرایند از ابتدا به واسطه هوشیاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با اصل آن مخالفت شد و عملا کن لم یکن گردید.

وی اظهار کرد: در ابتدای امر بعضی از موافقین منطقه‌ای این طرح از آن حمایت کردند ولی جمهوری اسلامی ایران با آن مخالفت کرد و تنها ایران بود که با تدبیر و انسجام عملی با اقتدار جلوی این طرح ایستاد، آن‌ها می‌خواستند و می‌خواهند مشابه اقداماتی که در دریای بالتیک و اوکراین انجام دادند را در این معبر مهم شمال ایران و جنوب روسیه انجام دهند یعنی نفوذ وسیع و همه جانبه ناتو به سمت شرق را تکمیل نمایند.

مشاور رهبر انقلاب با بیان اینکه کم نیستند مراکز تحقیقاتی تصمیم سازی و تصمیم گیری که در خدمت منافع غیر مشروع غرب هستند و به خصوص پس از شکست این طرح نیت خود را آشکار کردند که همگی موید این مدعا بود گفت: قرائن موجود حاکی از این است که راس کل خطیئه آمریکا است و سرمایه داران صلیبی صهیونیستی حاکم در آن کشور به دنبال طرح مشخصی هستند و آن اینکه در شرایط جدید که قطب بندی بعد از جنگ دوم جهانی (سال ۱۹۴۵ –یالتا) و مدعای جهان تک قطبی به ریاست آمریکا (۱۹۹۱-بوش پدر) و چند قطبی سال ۱۹۹۹ توسط نماینده چین در سازمان ملل متحد مطرح گردید و ایجاد قطب جدید شرقی (چین-روسیه ژانویه ۲۰۲۲) توسط پوتین و شی جین پینگ اعلام شد و شکل گیری عملی اتحاد نو پدید کشور‌های مقابله با غرب بصورت پیمان شانگ های و بریکس و به ویژه مجموعه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران و مشارکت کشور‌های انقلابی غرب آسیا تسلط خود بر جهان را بازسازی نمودند.

بخوانید:  رئیسی فرا رسیدن روز ملی آفریقای جنوبی را تبریک گفت

او اظهار کرد: اخیرا یکی از مسئولین ایالات متحده گفته بود که غرب باید آینده تامین انرژی خود را از انحصار راهبردی تنگه هرمز و دریای بالتیک بشکند و این جز از طریق قفقاز جنوبی میسر نخواهد بود. پوتین زمانی چنین گفت که نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان همزمان با فروریختن دیوار برلین به مسئولین وقت شوروی (گرباچف-شوارد نادزه) گفته بودند که ناتو یک سانت از این خط فرضی توافق شده پس از جنگ سرد، جلوتر نخواهد آمد ولی دنیا شاهد بوده است در طی سال‌های پس از فروپاشی شوروی، ناتو به عنوان پیمان نظامی فراگیر غرب با محوریت آمریکا، کشور‌های اروپایی را یکی پس از دیگری به عضویت خود دراورد که از یک سو با تهدید ناتو و از سوی دیگر با تطمیع آن‌ها در عضویت اتحادیه اروپا کم کم کشور‌های بی طرف که هیچ یلیلی برای خصومت با روسیه نداشتند را به عضویت خود درآورد تا به اوکراین رسید و پوتین جلوی آن‌ها ایستاد پس از درگیری جدی بین روسیه و غرب کم کم ناتو به به دلیل دوم یعنی قفقاز جنوبی پرداخت و پوتین قبل از حادثه اوکراین گفته بود که مرز‌های قفقاز جنوبی همان است که در زمان شوروی سابق ترسیم شده بود ولی کم کم تقابل شدید بین روسیه و غرب در اوکراین موجب شد که صراحت دولت روسیه در حفظ موقعیت قفقاز جنوبی کم رنگ شود.

بخوانید:  گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و ترکیه درباره تحولات اخیر منطقه

 او گفت : در طی سال‌های گذشته کار به جایی رسید که در آمریکا و ترکیه گفته شد که فقط تنها مخالف ایجاد دالان زنگه زور ایران است. آری این چنین بود که ایران با تدبیر و اقتدار لازم جلوی این توطئه بسیار بزرگ را گرفت. یکی از اساتید امور بین الملل دانشگاه تفلیس مدتی قبل بیان کرد که نگرانی این است که روسیه در قفقاز جنوبی ضعیف شود و ناتو همسایه ایران گردد. اکنون نیز، اما تجربیات طولانی و ارزشمند ایران نشان می‌دهد که کشور‌هایی که نسبت به ایران طمع دارند اگر از در بیرون رانده شوند از پنجره داخل می‌شوند ولی به آن‌ها می‌گوییم همان‌طور که در رابطه با گشودن دالان زنگه زور ایستادگی کردیم، در مقابل هر نوع طرح دیگری که نتیجه مشابه آن را داشته باشد خواهیم ایستاد و همچنان معتقدیم فرمول ۳ +۳ راه گشای مشکلات آینده قفقاز جنوبی است.

 وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با دو ملت آذربایجان و ارمنستان سابقه روابط طولانی و تاریخی دارد استقلال و حفظ تمامیت ارضی این دو کشور همسایه بسیار مهم است.

ولایتی با اشاره به اینکه به کشور‌هایی که هنوز ایران را نشناخته اند به صراحت گوشزد می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشور، سازمان و اتحادیه‌ای که قصد تجاوز به حریم امنیتی ایران را دارند اجازه این گونه تحرکات را نخواهد داد و با هوشیاری و اقتدار کامل از تمامیت ارضی و کیان کشور و حریم امنیتی خود دفاع می‌کند. قفقاز جنوبی بخش مهمی از حریم امنیتی ایران است و ما همواره از امنیت، استقلال و تمامیت ارضی تمام کشور‌های این منطقه دفاع خواهیم کرد و این تصمیم اخیر اتحادیه اروپا ناتو و آمریکا در بروکسل نیز به هیچ وجه عملی نخواهد شد.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *