یکی از انواع هنر های جذاب و کاربردی که از شاخه های هنر بافتنی به شمار آمده هنر قلاب بافی بوده که نوعی هنر دستی و سنتی محسوب می شود و با استفاده از ابزار مخصوص به خود همچون قلاب و نخ های رنگی و اشکال و الگو های مختلف انجام می گیرد. این هنر زیبا در فرهنگ ها و سنت های گوناگون با استفاده از طرح های متنوعی همانند گل، پرنده و الگو های هندسی اجرا می شود و به عنوان فعالیتی لذت بخش و دوست داشتنی تلقی می گردد. در همین زمینه تصمیم داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان به بررسی هنر قلاب بافی و نحوه اجرا و کاربرد های آن بپردازیم.

تاریخچه هنر قلاب دوزی و موارد استفاده از آن

آشنایی با هنر قلاب بافی

قلاب بافی در حقیقت شکلی از هنر دستباف به حساب آمده که در آن با کمک یک قلاب فلزی یا چوبی و تعدادی نخ رنگی با بهره مندی از الگو ها و طرح های مختلف آثار زیبایی خلق می گردد. این هنر از تاریخچه و ریشه ای عمیق برخوردار بوده که به کشور مصر باستان و اروپای قرون وسطی باز می گردد. این هنر پرکاربرد و جذاب در میان زنان و دختران جایگاه خاصی داشته و طرفداران زیادی پیدا کرده است. با بهره مندی از این هنر جالب می توان چیز های مختلفی همچون لباس، رومیزی، عروسک، اکسسوری، کیف، لوازم دکوری و … را درست کرد و از آن ها استفاده نمود.

وسایل مورد نیاز هنر قلاب دوزی و کاربرد های آن

این هنر دست ساز بدین گونه بوده که با کمک یک قلاب و نخ مخصوص یک سری زنجیره و حلقه ایجاد کرده که از در کنار هم قرار گرفتن آن ها طبق الگوی موردنظر اثری زیبا خلق می شود. این هنر در گذشته معمولا برای دیزاین اجسام، وسایل خانه و زیبا سازی لباس با طرح و نقش الهام گرفته از طبیعت اجرا می شد و مورد استفاده قرار می گرفت. این هنر جذاب همچون دیگر هنر های ظریف احتیاج به کمی ذوق هنری، سلیقه و استعداد درونی دارد.

بخوانید:  وسایل گلدوزی از کجا بخریم؟

آشنایی با تکنیک قلاب بافی

تاریخچه

بکارگیری تور قدمتی طولانی داشته و دانشمندان اعتقاد دارند که مصریان نزدیک به ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از تور استفاده می کرده اند. قدمت و تاریخچه قلاب بافی در کشور ایران تقریبا به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد و باستان شناسان در منطقه لولان مدل هایی از قلاب بافی و ملیله دوزی را پیدا کرده اند.

هنر قلاب بافی در سه شیوه قابل اجرا می باشد که شامل قلاب بافی ساده، برجسته و معرق بوده و می توان گفت که قلاب بافی معرق پیچیده تر و جذاب تر می باشد. در این شیوه ماهوت رنگی را در اشکال متنوع برش زده و بر روی زمینه کار در قسمت گلبرگ ها و برگ ها قرار داده و دور آن را با استفاده از قلاب به پارچه زمینه وصل می کنند. قلاب بافی هم با کمک دست و هم با ماشین قابل انجام بوده و در سبک ها و طرح های متنوعی درست می شود که نوع تفاوت آن ها به خاطر مدل نخ و مقدار ضخامت میل بافتنی می باشد.

آشنایی با تکنیک قلاب بافی

لوازم مورد استفاده

به منظور اجرای قلاب بافی بایستی از ابزار و لوازم مخصوص به آن استفاده کرد که در ادامه به معرفی و شرح آن ها پرداخته ایم.

قلاب

قلاب مهمترین ابزار برای انجام قلاب بافی می باشد و معمولا از جنس فلزی درست شده و در قسمت بالای آن بخشی تیز و متمایل وجود داشته که به استفاده از آن می توانید نخ را درون قالب ها و طرح ها فرم دهید.

الگو

به منظور خلق طرح و نقش های گوناگون در قلاب بافی می توانید از الگو ها بهره مند شوید و این گونه الگو ها نحوه قرار گیری نخ ها در بافت و حالت ترتیب آن ها را تعیین می کنند.

نخ

استفاده از نخ مناسب برای قلاب بافی امری مهم می باشد که باید به آن توجه نمود. این نخ ها امکان دارد از جنس پشم، پنبه یا ریسمان باشند و در ضخامت ها و رنگ های گوناگونی وجود داشته که بر حسب نوع مدل و سلیقه شخصی خود می توانید مدل خاصی از آن را فراهم نمایید.

بخوانید:  ویژگی های اکسنت وال یا دیوار شاخص و نحوه انتخاب آن

فواید استفاده از تکنیک قلاب بافی

سنجاقک ها و حلقه ها

به منظور ثبات نخ ها و به وجود آوردن جزئیات کوچک و ظریف در الگو های موردنظر از ابزار هایی همچون سنجاقک ها و حلقه ها استفاده می گردد و این لوازم به شما کمک کرده تا نخ ها را در محل درست نگه دارید.

سوزن های نخ بافی

بعضی از کسانی که قلاب بافی کار می کنند در پروسه بافت از سوزن های نخ بافی استفاده می کنند و این سوزن ها به صورت سوزن و یا دسته ای بلند بوده و برای منتقل ساختن نخ از قلاب بافی به محل دیگری مورد استفاده قرار می گیرند.

سوزن های جانبی

بعضی لوازم جانبی همچون سنجاقک، قیچی و کروشه هیا کوچک نیز در پروسه قلاب بافی استفاده می شوند و برای برش زدن نخ، ثبات آن ها و به وجود آوردن جزئیات ظریف تر قابل کاربرد می باشند.

سبد ها یا ظروف

به منظور نگه داشتن و مرتب کردن نخ ها، قلاب ها و دیگر لوازم قلاب بافی از یک سری ظروف و سبد کوچک استفاده می گردد.

فواید و موارد استفاده از هنر قلاب بافی

کاربرد های قلاب بافی

این تکنیک و هنر برای تولید محصولات مختلفی استفاده شده که در ادامه به شرح و بیان آن ها پرداخته ایم.

پوشاک

هنر قلاب بافی برای ساخت انواع کلاه، لباس، دستکش، شال و دیگر پوشاک قابل کاربرد می باشد.

وسایل دکوری و آرایشی

قلاب بافی در تولید اکسسوری های تزیینی و آرایشی همچون زیورآلات، دستبند، گل، گردنبند، گوشواره و دیزاین مو استفاده می شود و این نوع باف موجب شده که وسایل آرایشی و دکوری جذاب و خاصی را درست کنید.

وسایل خانگی

قلاب بافی می تواند برای درست کردن وسایل خانگی همچون پرده، رومیزی، پتو و … استفاده شود و به شما این فرصت را بدهد که الگو ها و طرح هیا گوناگونی را در وسایل خانگی خود به وجود آورید و به دیزاین خانه خود جذابیت خاصی بدهید.

بخوانید:  انواع مدل مبل لاوست و کاربرد آن

کاربرد های تکنیک قلاب بافی

اسباب بازی

قلاب بافی می تواند در تولید اسباب بازی های نرم و بافتنی همچون حیوانات، عروسک و وسایل دکوری استفاده گردد. این اسباب بازی ها می توانند باعث سرگرمی و تفریح برای بچه ها و افراد بزرگسال باشند.

هدایای دست ساز

هنر قلاب بافی می تواند در تولید کادو های دست ساز خاص و متفاوت همچون کیف، جاکلیدی، کیف پول و دیگر وسایل دست ساز قابل کاربرد باشد.

نقشه خوانی و علامت های آن در قلاب بافی

از اصلی ترین موضوعات در قلاب بافی نقشه خوانی بوده که در صورتی که با کمک نقشه به انجام قلاب بافی بپردازید حتما بافت زیبا و مرتبی خواهید داشت و از کار خود لذت کافی را می برید. در ادامه تعدادی از علائم قلاب بافی را شرح داده ایم.

  • بافت نامرئی را با علامت دایره ای که حالت توپر دارد نمایش می دهند.
  • نشانه T نیز نشان دهنده پایه ساده می باشد.
  • دایره تو خالی علامت بافت زنجیره ای می باشد.
  • نشانه ضربدر و یا بعلاوه بافت پایه کوتاه را نمایش می دهد.

مزایای هنر قلاب دوزی

مزایا

  • آموختن آن راحت می باشد.
  • شیوه ای ارزان قیمت برای درست کردن انواع پوشاک و لباس و وسایل خانگی می باشد.
  • در صورتی که در زمان بافت خطایی به وجود آمد تا حدودی می توان آن را اصلاح و بازسازی نمود.
  • قابلیت حمل و جا به جایی آسانی دارد.
  • کار کردن با آن بسیار جذاب و لذت بخش می باشد.
  • مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد که از جمله آن ها می توان به کاهش اضطراب، پیشگیری از آلزایمر و هماهنگی فعالیت چشم ها با ماهیچه های انگشت دست اشاره نمود.

آشنایی هنر قلاب بافی

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم، ضمن این که می توانید برای آشنایی با آموزش روبان دوزی و ساخت مهر در خانه به لینک های داده شده مراجعه کرده و از این مطالب بازدید نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *