محققان حوزه محیط زیست و ذخایر طبیعی در چین از فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) و موقعیت‌یابی ماهواره‌ای برای کمک به ردیابی و محافظت از پرندگان مهاجر استفاده می‌کنند.

پارک تالاب ملی Yeyahu در پکن یک مرکز اصلی برای پرندگانی است که از شرق آسیا به استرالیا مهاجرت می‌کنند و ۳۲ گونه از آن عبور می‌کنند.

Guo Xuxiong؛ رئیس بخش تحقیقات و نظارت علمی محلی گفت: در این ذخیره‌گاه مانیتور‌های ویدیویی با کیفیت بالا در مناطق کلیدی نصب شده است. با کمک فناوری تشخیص هوش مصنوعی، آنها می‌توانند به وضوح عادات گونه‌های مختلف پرندگان را ببینند و کمبود نظارت‌های دستی را جبران کنند.

وی گفت: ما می‌توانیم زمان و تعداد ورود گونه‌ها را به دقت نظارت کنیم؛ همچنین می‌توانیم سطح آب را تنظیم کنیم و با مشاهده تأثیر سطح آب بالا و پایین بر روی زیستگاه آنها، آن را تنظیم کنیم.

بخوانید:  تکذیب خبر ترخیص روغن‌های آلوده از سوی دادستان هرمزگان

علاوه بر هوش مصنوعی، فناوری ردیابی ماهواره‌ای به محققان اجازه می‌دهد تا پرندگان مهاجر را در زمان واقعی ردیابی کنند. آنها به پرندگان، ردیاب‌های پرنده متصل می‌کنند که می‌تواند مکان پرندگان را از طریق ماهواره برای آنها بفرستد تا به نقشه‌برداری مسیر‌های مهاجرت آنها کمک کند.

محققان می‌توانند با استفاده از پلتفرم آنلاین توسعه یافته، مسیر‌های مهاجرت گونه‌های مختلف پرندگان را در سراسر این کشور مشاهده کنند.

از آنجایی که برخی از پرندگان به آن‌سوی مرز‌ها مهاجرت می‌کنند، محققان چینی نیز داده‌های خود را با همتایان خود از کشور‌های دیگر به اشتراک می‌گذارند تا در حفاظت از حیات وحش همکاری کنند.

منبع: تسنیمSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *